Nechybělo mnoho a po úspěchu českých lvic do dvacíti let si z evropského šampionátu vysněnou placku mohla dovést i výprava osmnáctek. Ta pod vedením Žabinského kouče Viktora Pruši sice vévodila svými výkony statistickým tabulkám, kvůli pár hluchým pasážím ve vypjatých chvílích však nakonec skončila v Héraklionu šestá. I tak si ale tým, za účasti tří brněnských hráček a Jiřího Panáčka v roli kondičáka, z Řecka přivezl splněný cíl – postup na mistrovství světa.
Ačkoliv mladé lvice do mistrovství Evropy na řeckém ostrově Kréta nakročily vítězstvím nad Belgií, následovaly dvě těsné porážky (67:71 s Řeckem a 62:69 s Lotyšskem). Kvůli nim postoupily basketbalistky do osmnácti let do osmifinále ze třetího místa, kde sice bezproblémově přehrály výběr Turecka 83:53, následující utkání ale narazily na pozdější vítězky šampionátu – Litevky.
Svěřenkyně Viktora Pruši držely se čtvrtfinálovými soupeřkami krok parádní tři čtvrtiny. Pak přišel zvrat, který český celek stál medaili. „Zlomila nás trojka v závěru třetí čtvrtiny, kdy jsme z plus tři šli do remízy. Pak jsme měli hluché místo v útoku i obraně a rozhodly maličkosti. Mohli jsme jít až do finále, protože Německo byl velmi hratelný soupeř,“ přiznal lítostivě Pruša.
I přes konečné šesté místo ale hodnotí turnaj za velice zdařilý. „Skončili jsme šestí, ale první v počtu vstřelených bodů ze všech týmů na Evropě, druzí v počtu asistencí, nejlepší na útočném doskoku a třetí nejlepší v počtu získaných míčů. Tyto výsledky definují naši hru. Mít lepší úspěšnost za dva/tři body, tak bychom v těch rozhodujících momentech řešili jinak defenzivní věci a mohli jsme být jinde,“ upozornil kouč na fakt, že jako tým česká reprezentace kralovala statistikám.
Důležitý cíl navíc česká výprava v Řecku splnila. Po výhře 82:57 nad Polskem si totiž zajistila přímou vstupenku na světový šampionát, který pořádá příští rok Španělsko. „Co se týče výsledkového rázu, tak mám snad i větší radost než z postupu MS. To chápu jako další zkušenosti a možnosti pro mladý holky si vyzkoušet hru na vyšším levelu na mezinárodní úrovni proti různým basketbalovým stylům a týmům na opravdu top úrovni. Hlavní pro mě je, jakým způsobem ten tým byl schopen tu práci zúročit, ukázat náš styl hry a prezentovat se jím,“ prozradil svůj pohled Pruša.
V šestém týmu Evropy se kromě hlavního kouče pohybují další čtyři Žabiňáci
Vedle trenéra Pruši se do realizačního týmu zapojil i Jiří Panáček. Ten si po zkušenostech v Žabinském áčku vzal do parády i reprezentantky do osmnácti let a korigoval jim kondici. Do finálové dvanáctky se probojovaly tři Žabinské dorostenky – Adéla Mezihoráková, která si v loňské sezoně okusila i první minuty za ženy v nejvyšší české lize, Emma Čechová, jenž přichází jako nejnovější posila Žabin z vídeňského týmu a Zuzana Křížová.
Mezihoráková i Čechová pod Prušou pokračují letos v ženském áčku Žabin. A rády by se s ním potkaly i při zmiňovaném mistrovství světa. „Měly jsme strašně super skupinu holek a hrozně jsme si to užily. Těšíme se na svět a doufám, že pojedeme ve stejné sestavě jak hráček, tak celého realizáku,“ okomentovala Mezihoráková. Plno příjemných zážitků si z Řecka holky odvezly právě díky stmelenému kolektivu. „Hlavní cíl postoupit na svět se nám podařilo. Škoda, že jsme neporazily Litvu a nesnažily se o to finále. Ale jinak to bylo super a doufám, že pojedeme takto v těch dvanácti i na svět,“ souhlasila Čechová.
Uspět na MS? Šance podle Pruši existuje
Výbornou chemii v týmu a společné nabuzení splnit si cíl postupu na MS kvitoval i sám Pruša. „Byla to jedna z nejlepších part, co jsem kdy měl. Bylo to vidět, že i přestože třikrát spadly na dno po nepříjemných a smolných prohrách, tak se zvedly. A dokonce tak, že jsem je nemusel nějak motivovat, ale samy byly na koni,“ pochvaloval kouč a dodal, že vidina slušného úspěchu na světě není vůbec nereálná. „Uvidíme, jak ten tým bude vypadat, je to přeci jen za rok. Když se ale podíváme na první šestku z Evropy, tak se všema dokážeme hrát, což ukázal i tento turnaj,“ zdůraznil Pruša.
Pohle něj také dost záleží na tom, jak se samotné hráčky budou rozvíjet v klubech. „Je důležité, aby byly na nějakém levelu a držely krok i se zbytkem světa. Potřebují více konkurenční prostředí. Osmnáctky i dvacítky mají svůj potenciál, ale nesmíme se nechat ukolíbat úspěchy a ba naopak to přijmout jako motivaci s hráčkami pracovat intenzivněji,“ vyjádřil se k nadějné generaci basketbalistek.
ZDROJ FOTO: FIBA.basketball