Žabiny Brno měly zastoupení nejenom v reprezentačních týmech mládežnických a ženském, ale i ve výběru univerzitním. Adéla Buřtová hájila barvy České republiky na letních univerzitních hrách v Chengdu, kde se lvicemi obsadily celkově 7. místo. Řadu sportovních i kulturních zážitků však trošku zastínil nenaplněný cíl vylepšit umístění z minulého turnaje. Na podporu tamních fanoušků však nikdy dvaadvacetiletá křídelnice nezapomene.
Na dva roky odloženou univerziádu koncem července 2023 odcestovala s českým výběrem i žabinská basketbalistka Adéla Buřtová, pro kterou to po mládežnické reprezentaci v pětkovém i trojkovém basketbalu byla další mezinárodní cenná zkušenost. „Hodně lidí univerziádu ne že odsuzuje, ale nemá k ní vztah a nemyslí si, že to má kdejakou úroveň. Záleží na soupeři, ale za mě tam ta kvalita byla slušná. Setkala jsem se se styly, proti kterým jsem ještě nehrála. Oproti našemu českému prostředí to bylo o dost více agresivnější a obecně i daleko tvrdší hra. Nikdo neřešil, jestli tě shodí pod košem anebo na půlce,“ prozradila studentka brněnské Mendelovy univerzity.
Již v přípravě proti Finsku zjistila, že soupeřky jim rozhodně neplánují darovat nic zadarmo. I proto Češky odcestovaly do Číny s velkou motivací předvést, že i ony se umí rvát. Lvice však nedokázaly vykročit do turnaje vítězně. S Tchaj-wanem prohrály nepatrným rozdílem 75:81 a první kladné body tak zaznamenaly až proti Slovensku. „Utkání bylo jak jízda na horské dráze. Tahalo se to nahoru a dolu, deset bodů plus..deset mínus. Nakonec se nám pořadilo urvat výhru o sedm,“ zavzpomínala Buřtová, jenž 43 sekund před koncem inkasovala tvrdou ránu do stehna a na další utkání tak byla limitována.
Do čtvrtfinále nastupovaly české basketbalistky proti Japonkám, pozdějším stříbrným medailistkám. „Věděly jsme, že hodně střílí z perimetru a berou první střelu i v protiútoku. I tak nám dávaly trojku na počkání a náš systém prostě nefungoval. Mně se s nimi paradoxně hrálo nejlépe. Přišlo mi, že se přes ně dá dobře najet,“ popsala situaci na hřišti v souboji, kde musel univerzitní výběr skousnout další porážku, tentokrát 63:88.
Buřtová přiznala, že vysoká prohra a nenaplnění ambicí tým hodně zamrzelo. „Přijely jsme tam s cílem projít přes čtvrtfinále a vylepšit tak minulé umístění, což se nám nepovedlo. Chtěly jsme dokázat všem ostatním a hlavně sami sobě, že můžeme v dalším zápase porazit Polsko. První čtvrtinu však přišla krutá realita, kdy jsme prohrály až ostudným výsledkem. Nebyly jsme schopné zahrát jediný set, většinou náš protiútok končil do pěti sekund. O poločase byl řev v šatně a druhou půlku jsme zlepšily všechno. Ale na výhru to nestačilo, což nás mrzelo snad ještě víc jak utkání s Japonskem,“ přiblížila neúspěch v podání třetí prohry na univerziádě 52:71.
S Chengdem se Češky chtěly rozloučit se vztyčenou hlavou, což se jim přeci jen povedlo. V boji o 7. místo porazily Brazílii 79:74. „S Brazilkami to byla opravdu zajímavá interakce. Oproti Japonsku vůbec nestřílely, hrály v rotaci šesti až sedmi lidí, přičemž to stálo pouze na třech klíčových hráčkách. V obraně navíc bránily zónu, kterou na nás moc týmu nehrálo,“ okomentovala Buřtová poslední zápas.
Celkový zážitek z turnaje však dvaadvacetiletá hráčka Žabin hodnotí velice kladně. „Atmosféra jak z jiného světa, bylo tam milion dobrovolníků. Během zápasu jsem potřebovala na záchod a vyloženě tam na mě čekal natěšeně jeden pán, který mě hned navigoval, kam zabočit. Haly byly úplně obrovské, daleko větší jak u nás O2 Arena a fanoušci si nevybrali jeden tým, komu fandí. Tleskali prostě na všechny pěkné akce, při šestkách šlo slyšet zklamání,“ popsala fascinovaně situace ze zápasů, kam na ženské týmy chodilo až 7 tisíc diváků a u mužského finále, které ovládli Češi a po více než 30 letech přivezli týmové zlato, byla dokonce kapacita 12 tisíc míst vyprodána.
„Jsem ráda za tu příležitost zúčastnit se takovéto akce, obohatilo mě to sportovně i kulturně. Vlastně mě to i namotivovalo do budoucna, abych se na další univerziádu znovu podívala,“ dodala Buřtová na závěr.
Celkové pořadí Univerzitních her v Chengu – basketbal žen
- Čína 2. Japonsko 3. Finsko